Coachning - sökbara bidrag för körer
Är din kör på gång att starta upp ett nytt projekt? Om kören är en ideell förening så finns det bidrag som är sökbara och som skulle kunna bidra till finansiering av projektet.
Under 2022 anordnade Körcentrum Väst två digitala tillfällen där vi gick igenom vilka bidrag som är sökbara för körer i Västra Götaland. Vi gjorde också en översiktlig genomgång av ansökningsförfarandet och pratade lite om vad som kan vara bra att tänka på när ansökan skrivs.
Här nedan finns en sammanfattning av det vi gick igenom på dessa tillfällen (uppdaterad augusti 2025).
Introduktion
Under februari 2022 erbjöd Körcentrum Väst online-fortbildningar för att skapa kännedom om vilka sökbara bidrag som finns nationellt, regionalt och kommunalt, med fokus på bidraget Projektstöd (f d Utvecklingsprojekt) i Västra Götalandsregionen. Ambitionen var dels att skapa medvetenhet om att denna möjlighet att söka bidrag finns, och är till även för körer som framförallt är organiserade som ideella föreningar, och dels som inspiration inför nya föreställningar/konserter samt nya former av projekt/samarbeten.
Värt att påpeka är att, även om man som kör kanske inte tänker så i första hand, så är körer också arrangörer i och med att körer ofta arrangerar sina egna konserter och projekt. Det innebär att körer därmed i flera bidragsgivares ögon är att betrakta som just arrangörer, vilket gör det möjligt att ta del av olika former av arrangörsbidrag inom kulturområdet.
Vi vill också passa på att förtydliga att Körcentrum Väst inte är en bidragsgivare och inte har någonting med dessa processer att göra. Syftet med denna information är att ge en överblick över de möjligheter som finns, samt att belysa möjligheterna för just körer att söka de olika bidragen. Körcentrum Väst kan inte vara bollplank i ansökningsprocesserna, där hänvisar vi till respektive bidragsgivare, men vi kan däremot ge tips och stöttning kring vilka bidrag som skulle kunna vara sökbara för er i planeringen inför ett nytt projekt.